Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

  • Ana Sayfa
  • Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Aşırı tüylenme probleminden kurtulmak için hem kadınlar hem de erkekler yıllardır değişik yöntemlere başvuruyor. Bu konuda başvurulan ağda, traş ve kimyasal dökücülerle arzu edilen neticenin alınamamasının yanı sıra uygulamasının da zor olmasından kaynaklı olarak yeni yöntemler ortaya çıktı. Bu bağlamda da epilasyon uygulaması hayatımızdaki yerini aldı. Dalga boyu belli (649 nanometre) bazı ışık kaynaklarının vasıtasıyla istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlayan yöntem epilasyon uygulaması olarak adlandırılmaktadır.
le epilasyonun bahsi geçen diğer yöntemlere oranla pek çok önemli üstünlüğü söz konusudur. İstenmeyen kıllardan kurtulmak konusunda epilasyon; güvenli, hızlı, etkili, yan etkiye sahip olmayan ve acı hissedilmeyen bir uygulamadır.
 
epilasyonda tedavi süreci
epilasyonun uygulama süreci kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kişinin yaş, genetik, hormonal etkenler, kullanılan ilaçlar ve metabolik nitelikleri gibi etkenleri vücutta oluşan tüylerin yapısında rol almaktadır. epilasyon sayesinde de vücutta oluşan kılların büyümesi yavaşlatılmakta ve durdurulmaktadır. Vücuttaki bazı tüylerin büyümesi döngüsü nedeni ile uygulanan epilasyon tedavisinde seans süreleri artmaktadır. Sadece tüy yapısı değil tüy ve ten rengi de epilasyonun uygulama süresine etki etmektedir. epilasyonda ilk uygulama ardından tüy yapısı ya da tüy ve ten rengi ne durumda olursa olsun tüylerin normalinden daha yavaş ve ince olarak çıktığı fak edilmektedir.
 
epilasyon nasıl yapılır?
epilasyon uygulaması üç basamaklı bir süreçtir. epilasyon öncesinde uygulamanın yapılacağı alan temizlenir ardından bu bölgedeki uzun kıllar kısaltılır jel sürülerek uygulamasına başlanır. epilasyonda verilen enerji nüfuz ettiği deriden geçerek tüy folikülündeki pigment tarafından emilmekte ve tüy folikülleri etkisiz hale getirilmektedir. epilasyonun yapılacağı bölgeye göre işlem birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. epilasyonun ardından en fazla bir birkaç sonra tüyler kendiliğinden dökülür.
 
epilasyon güvenli midir?
Doğru vakalarda, doğru dozla kullanıldığı takdirde epilasyon son derece güvenli bir yöntemdir. Ayrıca epilasyon cihazları FDA onaylıdır.
 
epilasyonun ağda ve traş gibi geleneksel yöntemlere göre üstünlüğü nelerdir?
epilasyon diğer yöntemlere oranla uygulama alanlarında kısa sürede ve etkili çözüm sağlar. Ayrıca özel bakım da gerektirmez.
 
epilasyonun uygulamasının sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?
- Kalp pili olanlar
- Sara hastalığı olanlar
- Hamile kadınlar
- Sarı beyaz ve ayva tüye sahip olanlarda epilasyon uygulaması sakıncalıdır.
 
epilasyonda seans aralıkları nasıl olmalıdır?
epilasyonda genellikle 5-6 seans ardından kesin sonuç alınabilir. Seans aralıkları ise uygulama bölgesindeki cilt yapısı ve kıl tipine göre değişim göstermektedir.
Yüz bölgesi ortalama 4-6 hafta
Vücut ise ortalama 8-10 haftadır.
 
epilasyonun riskleri var mıdır?

Deriye rengini veren melanin pigmenti fazla olduğu takdirde yani cilt esmer ya da bronzsa epilasyondan etkilenme riski olasılığı mevcuttur.  Bu yüzden koyu renkli ciltlerde ve güneşlenme ardından yapılacak olan epilasyon uygulamaları öncesinde test atışı yapılır. Uygun görüldüğü takdirde epilasyon yapılırsa herhangi bir leke oluşumu riski söz konusu değildir. Ayrıca tam koruma etkili, yüksek faktörlü güneş kremleri sayesinde yaz aylarında da epilasyon uygulanabilmektedir.